Ad Code

Responsive Advertisement

Driver yükleme ve güncelleme nasıl yapılır? [Resimli Anlatım]

   Driver güncelleme ya da driver yükleme işi eskiden çok zahmetliydi. Önce bilgisayarımızın modelini veya ana kartımızın modelini öğrenirdik. Ardından işletim sistemimize göre ana kartımıza uygun driverları internette aratır tek tek bulur indirir sonra da kurardık. Ama artık bu işte çok kolay bir hal aldı. Birazdan kullanımını göstereceğim program ile yalnızca taratma tuşuna basacağız ve ana kartımızın modeline ve işletim sistemimize göre driverlar sıralanacak ve geriye indirip yükleme kalacak. Ayrıca bu program sayesinde eskimiş driverlarımızı güncelleyebileceğiz. Programımızın ismi SlimDriver.
   SlimDriver: Driver yükleme ve güncelleme programını indirmek ve kurulumunun nasıl yapıldığını görmek için buradan devam edebilirsiniz.

Programımızı yükledik ve kurduysak artık driverlarımızı yükleyebilir veya güncelleyebiliriz.

İlk olarak programımızı açıyoruz.
 1- Sağ alt köşede bulunan "Start Scan" butonuna basıyoruz.
2- Bu aşamada program eksik veya güncel olmayan driverlarımızı tarıyor. Bekliyoruz.
3- Tarama işlemi tamamlandığında gördüğümüz gibi bu ekran geliyor. Üst kısımda "Total Updates Found:" yazan kısımda kaç adet sürücümüzün eksik ve güncel olmadığını görüyoruz. Şimdi yapmamız gereken sol tarafta mavi çerçeve içerisine aldığım "Download Update" butonlarına basarak sırasıyla driverlarımızı yüklemek ve güncellemek. İlk olarak en üstte bulunan driverımızın indirme ve yükleme işlemi yapıyoruz. Bunun için, bende Intel(R) HD Graphics Family en üstte sizde hangisi en üstte ise onun "Download Update" butonuna basıyoruz.
4- Download işlemi yapılmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturulsun mu diye soruluyor. Bizde "Yes" butonuna basarak sistem geri yükleme noktası oluşturulmasına onay veriyoruz ki herhangi bir sıkıntı olursa sistemi geri alabilelim.
5- Sistem geri yükleme noktası oluşturuluyor. Bekliyoruz.
6- Bu aşamada driverımız internet üstünden indiriliyor. İndirme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. İndirme süresi internet hızımıza göre değişecektir.
7- İndirme işlemimiz bittiğinde "The update has finished installing" yani güncelleme yüklemesi tamamlandı uyarısı alıyoruz. "Continue" butonuna basarak devam ediyoruz. Ardından driverimizin kurulum ekranı geliyor. Gelen pencerelere "İleri" veya "Next" diyerek driverımızın kurulumu bitiyoruz ve bu uyarı geliyor:
8- Programımız driverın yüklendiğini algılıyor. Gördüğümüz gibi yukarıda ki 15 sayısı 14'e düştü ve en üstteki driverımız Intel yüklendiği için NVIDIA oldu. Bir de uyarı penceremiz açıldı burada bilgisayarımızı yeniden başlatmak isteyip istemediğimiz soruyor. "No" butonuna basarak bir sonraki driverin kurulumuna geçiyoruz.
9- Yine en başta yaptığımız gibi "Download Update" butonuna basıyoruz ve sıradaki driverımızı indirip yüklüyor ardından bir sonrakine geçiyoruz. Yapamadığınız herhangi bir adım olursa lütfen yardım istemekten çekinmeyiz. Bir yorum bırakmanız yeterli. Kolay gelsin :)


Yorum Gönder

0 Yorumlar

Close Menu