Ad Code

Responsive Advertisement

AdwCleaner: Virüs temizleme programı kurulumu nasıl yapılır? [Resimli Anlatım]

Bilgisayarımıza yüklenen ve bilgisayarımıza zarar veren hatta internet tarayıcımıza (Chrome,Firefox,Internet Explorer vs.) zararlı eklentiler ekleyen yazılımları ve virüsleri temizlememize yardımcı olan AdwCleaner programının kurulumunu ve kısaca kullanımını resimlerle sizlere anlatacağım.

Programın indirme linkini vermeden önce programın bir kaç özelliğinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bir çok malware ve adware yani zararlı yazılım temizleme programı varken neden bunu seçtiğime değinmek istiyorum. Bu programı seçmemin amacı programın ücretsiz ve arayüzünün gayet sade ve kullanışlı olması. Ayrıca program bize tam olarak istediğimizi verecek düzeyde. Lafı fazla uzatmadan programın linkini veriyorum.


Verdiğim linkten indirme işlemini yaptığımızda şöyle bir setup dosyamız olacak :
1. İlk adım olarak "na-yap-adwcleaner" isimli dosyamıza çift tıklıyoruz.
2. Programı kurabilmemiz için kullanım şartlarını kabul etmemiz gerekiyor. Bunun için mavi kutu içerisinde gösterdiğim "J'accepte/I Agree" butonuna basıyoruz.

3. Programın kurulumu bu kadar basit. Kullanımı da kurulumu kadar basit. Bu ekranı gördüğümüzde program kurulmuş oluyor. Şimdi programın kullanımına geçelim:

4. Programı kullanarak virüsleri ve diğer zararlı yazılımları temizlemek için mavi kutucuk içerisinde gösterdiğim "Tara" butonuna basıyoruz.

5. Mavi ok işaretiyle gösterdiğim kısımda taramanın yapıldığı bilgisini görüyoruz. Bu aşamada program zararlı yazılımları ve virüsleri tespit ediyor.

6. Tarama tamamlandığında 1 numarayla gösterdiğim kısımdaki "Bekleniyor. Lütfen silmek istemediğiniz ögelerin işaretlerini kaldırın." uyarısını görüyoruz. Bu demek oluyor ki 2 numaralı alanda gösterdiğim yerden kaldırmak istemediğiniz bir klasör veya dosya varsa bunun silinmesini engelleyebilirsiniz. Burada şöyle bir uyarı yapmak istiyorum. Program halihazırda virüs ve zararlı yazılım olarak gördüğü bütün klasör ve dosyaları tespit etti ve bunların kaldırılması gerekiyor. Bunun için bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam etmenizi öneririm.

7. Tarama işlemi yapıldı ve zararlı yazılımlar işaretlendiğine göre artık temizleme işlemine başlayabiliriz. Bu işlemi yapmak için mavi kutu içerisinde gösterdiğim "Temizle" butonuna basıyoruz.

8. Temizle butonuna bastığımızda yukarıda ki gibi bir uyarı alabiliriz. Eğer açık olan programlarımız varsa onları kapatıyoruz ve "Tamam" butonuna basıyoruz.

9. Temizleme işleminin tamamlanabilmesi için virüsler ve zararlı yazılımlar silindikten sonra bilgisayarımızın yeniden başlatılması gerekiyor. Bu uyarı penceresi de bize bu durumu anlatıyor ve yeniden başlatmadan sonra raporun açılacağını ekliyor. "Tamam" butonuna basıyoruz ve temizleme işlemi ardından da yeniden başlama işlemi gerçekleşiyor. 

Hayırlı uğurlu olsun artık bilgisayarınızda bulunan virüslerden, zararlı yazılımlardan, gereksiz dosyalardan, zararlı internet eklentilerinden kurtuldunuz. Eğer yapamadığınız bir adım olursa veya yardıma ihtiyaç duyarsanız yorum ve iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.
Yorum Gönder

2 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)

Close Menu