Ad Code

Responsive Advertisement

GoSAVee virüsü nasıl temizlenir? [Resimli Anlatım]

GoSAVee virüsü internet tarayıcınıza yerleşen bir eklentidir. Bu nedenle virüs programları algılayamayabiliyor. Virüs girdiğiniz her siteye reklamlar ekliyor veya sizi Java güncellemesi yapmanız için bu şekilde uyarıyor:  "WARNING!!! Your Java Version is Outdated, Have Security Risks, Plase. Update Now!". Ve bir siteye yönlendiriyor. Siteye gittiğimizde Java yüklemesi yapılacak bir site olduğunu görüyoruz. Ama tabiki gerçek Java'nın sitesi değil ve eğer indirme yapar ve inen programı kurarsak daha çok virüs yemiş olacağız bu nedenle her açıdan riskli bir GoSAVee virüsü var karşımızda. Gelelim bu virüsün temizlenmesine.  


 • Virüsün uyarısı herhangi sitede gezerken bu şekilde karşımıza çıkıyor.
 • Ve bizi yukarıda bahsettiğim çakma Java yükleme sayfasına yönlendiriyor. Kenarda da bahsettiğim reklamlar var.
 • Bu virüsü temizlemek için internet tarayıcımızın, ben burda Google Chrome üzerinden anlattım diğer tarayıcılarda da "Eklentiler" veya "Uzantılar" kısmından kaldırabilirsiniz, "Uzantılar" bölümüne giriyoruz.
 • Bunun için "1" numaralı ok işaretiyle gösterilen sekmeye tıklıyoruz. Ardından ufak bir pencere açılıyor ve "2" numaralı okla gösterdiğim "Araçlar" butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede de "3" numaralı ok işaretiyle gösterdiğim "Uzantılar" butonuna tıklıyoruz. Ve şöyle bir sayfa açılıyor.
 • "2" numaralı ok işaretiyle gösterdiğim "GoSAVee" virüsümüzün ta kendisi. "1" numaralı ok işaretiyle gösterdiğim "Geliştirici modu" seçeneğini işaretleyerek işe başlıyoruz.
 • Geliştirici modu seçeneğini işaretlediğimiz de mavi çerçeveyle gösterdiğim, virüsün nerede bulunduğunu gösteren yer açılıyor. Benim bilgisayarımda "C:\Users\Bahadır\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions\ekcbeibpmeejhnphnjiilhmplhjehmcdjl\2.0" klasöründe barınıyormuş. Bahsettiğim Geliştirici modu seçeneğini işaretlediğinizde kendi bilgisayarınızda nerede barındığını göreceksiniz. Virüsün bulunduğu yere gidiyoruz.
 • Virüsümüz diğer adıyla GoSAVee eklentimiz burada. Klasör içerisinde bulunan herşeyi siliyoruz. Böylece virüsten kurtulmuş oluyoruz. 
GoSAVee virüsünün nasıl temizlendiğini böylece öğrenmiş olduk. Yapamadığınız bir adım olursa veya diğer internet tarayıcılarında nasıl yapılacağını merak ediyorsanız yorum bölümünden yardım isteyebilirsiniz.
Yorum Gönder

12 Yorumlar

 1. Bende program kaldırma penceresinde gosavee görünüyor fakat kaldıramıyorum. Uzantılar kısmındaysa hiç görünmüyor. Napmalıyım?

  YanıtlaSil
 2. http://na-yap.blogspot.com.tr/2014/11/adwcleaner-virus-temizleme-programi-indir.html

  Bu adreste kurulumunu ve kullanımını anlattığım GoSAVee ve tarzı virüsleri temizlemeye yarayan programı denemenizi tavsiye ederim. Bu programla büyük ihtimal GoSAVee'i kaldırabilirsiniz ama yine de herhangi bir yerde aksilik olursa yardımcı olurum.

  YanıtlaSil
 3. resimlerdeki gibi aynı uyarıyı almaktayım ve java sayfasına yönlendiriliyorum söylediklerinizi yaptım fakat uzantılarda gosavee isimli virüsü göremedim ne yapmalıyım bir türlü kurtulamadım bu virüsten virüs temizleme proğramımda işe yaramıyor sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki virüsün ismi farklıdır. Uzantıların neler olduğunu belirtirsen bir de şansımızı öyle deneriz. Bir de AdwCleaner programının linki bir önce ki yorumda yazmıştım onunla kaldırmayı denedin mi?

   Sil
 4. uzantılarda theadblok ,flash save ,hulatoo , savenewapppz bunlar var malwarebyts ile temizlemeye çalışıyorum bazı şeyleri temizledi fakat bunu halledemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğimiz virüs sende "GoSAVee" olarak değil de farklı isimlerle bulunuyor. "Hulato" ve "Savenewappz" eklentilerini araştırdım bunlarda "GoSAVee" tarzı virüslermiş. "Flashsave" hakkında birşey bulamadım ama onunda virüs olma ihtimali var. Bu nedenle sana üç çözüm yolu önereceğim.

   Çözüm Yolu 1: Tek tek eklentileri değilde eklentilerin bulunduğu klasörü tamamen silmek. Bunun için bilgisayarında şu yolu izle : "C:\Users\Kullanıcı Adın\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default". Buraya geldiğinde Extensions klasörünü tamamen kaldır.

   Çözüm Yolu 2: Bahsettiğim "AdwCleaner" programını kur ve onunla tarama ve temizleme işlemi yap. Bu adreste programın linki ve kurulumunun nasıl yapıldığı mevcut. http://na-yap.blogspot.com/2014/11/adwcleaner-virus-temizleme-programi-indir.html

   Çözüm Yolu 3: Google Chrome bilgisayarından tamamen kaldır. Yalnız bunu Denetim Masasına gidip Program Ekle/Kaldır ile yapmayacağız. Program kaldırmak için hazırlanmış programlar yardımı ile yapacağız. Çünkü program kaldırmak için hazırlanan programlar ile kaldırdığımızda programa dair geride hiç bir iz bırakmayacak. Ardından Google'a girerek en güncel sürümü bilgisayarına yükle.
   Program kaldırma uygulamasının indirme linki ve nasıl kurulacağı şu adreste mevcut:
   http://na-yap.blogspot.com/2014/08/revo-uninstaller-program-kaldirma-resimli.html

   Sil
 5. tüm çözüm yollarınızı denedim ilk ikisinde hala kurtulamadım fakat 3. çözüm yolunda kurtuldum en temizi bu oldu sanırım inşallah bi daha hortlamaz:) inanın çok sevindim çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorundan kurtulmanıza yardımcı olduğum için inanın bende çok sevindim. Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Merhaba, uzantılara girdim fakat bende de hiç bir eklenti yok. Ardından dediğiniz gibi Extensions klasörünü sildim, sorun hala devam ediyor. AdwCleaner'ı kurmaya çalıştım verdiğiniz linkten indirmiyor bilgisayarıma. Ne yapmalıyım? :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AdwCleaner'ı bir de bu adresten indirmeyi deneyin: http://www.tamindir.com/indir/MjAxNC0xMS0xNyAxOToxOToxNA==/adwcleaner/windows/3.310

   Eğer yine olmazsa bir önceki yorumda bahsettiğim gibi RevoUninstaller ile Chrome'u tamamen kaldırın sonra yeniden yükleyin.

   Sil
  2. kurmadan önce AdwCleaner'ın eski sürümünü kullanıyorsunuz yeni sürümü indirmek için tamama basın. Adwcleaner'ın resmi sitesine yönlendirileceksiniz diyor. Tamam demeliyim? yoksa iptal mı edeyim?

   Sil
  3. Programın yeni sürümü çıkmış demek ki. Tamam deyip resmi siteden indirebilirsin.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)

Close Menu