Ad Code

Responsive Advertisement

PSD dosyalarını ön izleme ayarı nasıl yapılır? [Resimli Anlatım]


  • Photoshop ile yaptığımız bir çalışmayı eğer Photoshop'un kendi formatında kaydetmek istersek PSD uzantısını kullanırız. Bu uzantı bir nevi Photoshop'ta oluşturduğumuz projeyi tekrar Photoshop ile düzenlemek istediğimizde kullanacağımız en iyi formattır. Çünkü bu uzantı sayesinde projemizi nasıl kaydettiysek o haliyle yeniden açabiliriz. Örneğin birden fazla katmandan oluşan bir projemiz var, bu projeyi JPG formatında kaydedersek tekrar Photoshop'a açtığımızda tek katman olarak açılır ama PSD formatında kaydedersek nasıl kaydettiysek o haliyle ve katmanlar birleşmemiş bir şekilde açılır. Bu tıpkı video düzenleme programlarında videoyu MPEG formatında değilde kullandığımız video düzenleme programının proje formatında kaydetmek gibidir. PSD uzantısı bu yönüyle çok işimize yarar lakin Windows orijinal haliyle PSD formatının ön izlemeli olarak gösterilmesine müsaade etmez. Bu yazımda sizlere Windows'ta PSD dosyalarının ön izlemesinin gösterilmesinin nasıl yapılacağını resimli olarak anlatacağım. Not olarak bu yöntem Windows 7 ve önceki sürümlerde çalışıyor ilerleyen zamanlarda Windows 8'de de nasıl yapılacağını resimlerle anlatacağım.Gerekli dosyaları indirmek için Burayı Tıklayınız.(https://yadi.sk/d/WCthBK9qZCXoM)


  • İndirme işlemini yaptığımızda "na-yap-psd.rar" isimli şöyle bir sıkıştırılmış dosyamız olacak:

  • Sıkıştırılmış dosyamızı klasöre çıkartıyoruz ve : 


  • Klasörümüzün içerisinde iki adet dosyamız var. 

  • İlk olarak "psicon.dll" isimli dosyamızı kopyalıyoruz ve "C:\Program Files\Common Files\Adobe\Shell" dizinine yapıştırıyoruz. Bazen "Shell" klasörü oluşturulmamış olabiliyor. Eğer böyle bir durum varsa "Shell" klasörünü kendimiz oluşturup sonra içerisine "psicon.dll" dosyamızı yapıştırıyoruz.
  • Yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra "Adobe" isimli dosyamıza çift tıklıyoruz ve gerekli ayarların kayıt defterine yazılması için onay veriyoruz.


"Çalıştır" 

"Evet" butonuna basarak onaylıyoruz.
  • Son olarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve artık PSD dosyalarımızın Windows penceresinde ön izlemesini görebiliyoruz.

Yorum Gönder

3 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)

Close Menu