Ad Code

Responsive Advertisement

Photoshop rötuş programı kurulumu nasıl yapılır? [Resimli Anlatım]


 • Photoshop'ta kendi fotoğraflarımızı yahut arkadaşlarımız fotoğraflarını düzenlerken tabiri caizse shoplarken olmazsa olmazlardandır rötuş programıyla yüzü bir güzel rötuşlemek. Bugün kurulumunun nasıl yapıldığını anlatacağım ve linkini vereceğim program ile fotoğraf rötuşleme işinizi kolayca halledebileceksiniz.


 • Programımızın adı Imagenomic Portraiture daha doğrusu Photoshop eklentisi gibi bir şey. Her neyse lafı fazla uzatmadan programın linkini vereyim ve kurulumunun nasıl yapıldığına geçelim.Imagenomic Portraiture'u indirmek için Burayı Tıklayınız.
Yedek Link ( https://drive.google.com/open?id=0B5Osc7kATzZBNjk3bFBhVjZXeFE )

 • İndirme işlemi yaptığımızda şöyle bir setup dosyamız olacak : 

 • "na-yap-rötuş" isimli setup dosyamıza çift tıklıyoruz kurulumu başlatıyoruz.


1.Aşama : Bu aşamada Photoshop rötuş eklentisinin nereye kurulacağını seçeceğiz kurulumun en önemli kısmı burası, eğer yanlış bir yere kurarsak hiç bir işe yaramaz. Bu nedenle bu aşamada dikkatli olmamız lazım. Programın kurulacağı dizini seçmek için ok işaretiyle gösterdiğim "Browse..." butonuna tıklıyoruz.
2.Aşama: 1.Aşamada belirttiğim dizin seçme işini burada yapıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım Photoshop'unuzun kurulu olduğu dizini bulmak. Benim bilgisayarımda Photoshop "C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS3\" dizinine kurulu durumda. Sizde eğer Photoshop kurulumu yaparken dizin seçme aşamasında hiç bir değişiklik yapmadıysanız sizinki de aynı dizine kurulmuş olacaktır. Diğer bir dikkat etmeniz gereken kısım kullandığınız Photoshop sürümü, ben CS3 kullanıyorum bu dizindeki ismine de yansıyor. Yani kullandığınız sürüme göre dizin ismi değişebilir. Üç aşağı beş yukarı bu şekilde Photoshop'umuzun kurulu olduğu dizini bulacağız hemen ardından "Plugins/Filter" dizinini seçeceğiz. Kısaca "C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CSx\Plugins\Filters" dizinine kurulum yapacağız.

3.Aşama: Photoshop'un Filters dizinini seçtikten sonra "Extract" butonuna basıyoruz ve pencere kapanıyor kurulum tamamlanmış oluyor.


 • Programı kullanmak oldukça basit. Photoshop'u açıyoruz rötuş yapacağımız fotoğrafı da açıyoruz. Sonra üstteki Menü Çubuğu(File,Edit,Image vs.)'ndan  "Filters > Imagenomic > Portraiture" yolunu izliyoruz.

 • Ve programımız açılıyoruz. 


Yorum Gönder

12 Yorumlar

 1. programı nasıl kullanacgız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son resimden bir önceki resimde programa Photoshop üzerinden nasıl ulaştığımızı gösterdim. Öncelikle rötuş yapacağımız fotoğrafı Photoshop'a açıyoruz. Ardından üstte bulunan menü çubuğundan "Filters"(Eğer Türkçe Photoshop kullanıyorsanız "Filtreler" olarak geçer.) sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencerede Photoshopta yüklü filtreler gözüküyor. Buradan yukardaki resimde de belirttiğim gibi "Imagenomic" e tıklıyoruz ardından "Portraiture" e tıklıyoruz ve programımız açılıyor. Açılan pencerede sol tarafta iki tarafa kaydırabileceğimiz 4 tane çubuk var. Bunların en altında bulunan "Threshold" çubuğunu sağa sola çekerek rötuşun yumşaklığını ayarlıyoruz ve sağ üst köşede bulunan "Ok" butonuna basarak programı kullanmış oluyoruz.

   Sil
 2. cs6 programı kullanmaya başladım ama rötüş programı yok. siz önerilerini yaptım ama olmadı bana yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CS6 full sürümü kullanıyorsanız rötüş programında herhangi bir sorun olmadan yüklenmesi lazım. Ama portable cs6 sürümünde sorun yaşanabiliyor. Başka bir Photoshop sürümüyle denemenizi önerebilirim.

   Sil
 3. Oto rutusta dk da kac fotografi rutusluyor

  YanıtlaSil
 4. Link güncellendi ve yeni link eklendi.

  YanıtlaSil
 5. kare kare oluyor resim ne yapmam gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Programı tam sürüm yapamamış olabilirsiniz. Kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin.

   Sil
 6. ben az önce fotoğraf gözükmüyor ve lisans istiyor diye yorum yapmıştım. sorunumu çözüm teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Sayenizde CS3 programıma 'Portraiture' otomatik rutuş ekledim.Yardımlarınız için tşk.

  YanıtlaSil
 8. Çok teşekküer ederim.Helal olsun valla..

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)

Close Menu